وزیر بهداشت: صحن‌های بیرونی اماکن مقدس بعد از ماه رمضان بازگشایی می‌شوند


تاریخ 1399/02/24
نمکی گفت: برای بازگشایی اماکن مقدس بعد از ماه رمضان برنامه‌ریزی کرده‌ایم که صحن‌ها و نه داخل حرم‌ها را باز کنیم.

به گزارش خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، شب گذشته احسان علیخانی ارتباط زنده اینستاگرامی با مردم داشت و درباره  ضبط و پخش برنامه عصر جدید صحبت کرد.

علیخانی در بخشی از این ارتباط زنده، با علیرضا وهاب‌زاده مشاور رسانه‌ای سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارتباط گرفت. وهاب‌زاده اعلام کرد هنوز در محل کار هستند و وزیر بهداشت در اتاق خود مشغول کار است، وهاب‌زاده با اصرار علیخانی به اتاق کار سعید نمکی رفت و علیخانی گفت‌وگویی با وزیر بهداشت انجام داد.

 

این مدت شب و روز نداشتیم

علیخانی گفت: من با آقای وهاب‌زاده کل‌کل می‌کردم و گفتم من خیلی سخت باور می‌کنم ساعت ۱۲ شب وزیران و مدیران سرکار باشند.

وزیر بهداشت گفت: ما در این مدت شب و روز نداشتیم و همین الان با رئیس دانشگاه علوم پزشکی خوزستان صحبت می‌کردم و همچنین نامه‌ای به وزیر کشور نوشتم تا یک سری محدویت‌هایی را اعمال کنیم.

 

عاقلانه‌ترین حرف این است که ما ۴ الی ۶ ماه صبر کنیم

علیخانی ضمن تشکر از فعالیت‌های وزیر بهداشت و کادر درمان گفت: دغدغه من جنس گفت‌وگوی سیاسی نیست و کاری که شما این روز‌ها انجام می‌دهید به سلامت مردم ارتباط دارد و زندگی مردم درگیر آن شده است. من می‌خواهم سوال مردم را بپرسم که تکلیف مردم چیست و عاقبت این ویروس چه می‌شود.

وزیر بهداشت توضیح داد: من به عنوان یک معلم ۳۰ ساله دانشکده پزشکی عرض می‌کنم که نه من و نه هیچ کس در دنیا نمی‌تواند پاسخ این سوال را بدهد که کرونا چه خواهد کرد و ما هر روز شرایط جدیدی از این ویروس را می‌بینیم. در واقع ما نمی‌دانیم که این ویروس به چه سمت و سویی خواهد رفت. من هیچ وقت واژه ترسناک را برای مردم عنوان نمی‌کنم چراکه وحشت‌زایی روحیه مردم را خراب و سیستم ایمنی آنها را تضعیف می‌کند. مردم باید مراقب باشند، این ویروس رفتار اجدادی خود را ندارد چراکه در خوزستان که گرمسیر است، شاهد افزایش بیماری هستیم.

وی افزود: عاقلانه‌ترین حرف این است که ما ۴ الی ۶ ماه صبر کنیم تا رفتار این ویروس را واقع‌بینانه‌تر ببینیم، به همین دلیل آن چیزی که برای ما مشخص شده است، واکسن و دارو ندارد و بهترین نوع مبارزه با کرونا است کاری که ما انجام دادیم. فاصله‌گذاری، رعایت اصول بهداشتی و از طرف مسئولان نظام سلامت پیدا و جدا کردن هر چه زودتر بیماران بسیار تاثیرگذار است.

 

صحن‌های بیرونی اماکن مقدس بعد از ماه رمضان بازگشایی می‌شوند

علیخانی از وزیر خواست که خبر خوشی اعلام کند و نمکی گفت: خبر خوب این است که آمار مرگ به زیر ۵۰ نفر رفت و آمار مبتلایان هم به این دلیل کمی بالا است که ما افرادی را شناسایی می‌کنیم که علامت ندارند. در مجموع این را اعلام می‌کنم که مسیر ما به سمت مهار و کنترل بیماری است.

وزیر بهداشت درباره بازگشایی اماکن مذهبی بیان کرد: برخی از مساجد را در شهر‌های سفید باز کردیم و نماز‌های جمعه هم شروع شده است، برای بازگشایی اماکن مقدس بعد از ماه مبارک رمضان برنامه‌ریزی کرده‌ایم که صحن‌ها و نه داخل حرم‌ها را باز کنیم تا مردم فقط برای سلام حضور پیدا کنند و برای ورزشگاه‌ها هم برنامه‌هایی داریم. البته برای برنامه‌های تلویزیونی هم پروتکل‌هایی را تنظیم می‌کنیم و بعد از ماه مبارک رمضان گشایش‌های خوبی خواهیم داشت.