تولیت آستان قدس رضوی: ستاد ملی کرونا در تصمیمات مرتبط با اعتاب مقدسه به نظرات تولیت‌ها توجه کند


تاریخ 1399/02/21
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه اعتاب مقدس ظرافت‌ها و حساسیت‌هایی دارند که باید در تصمیمات مدنظر قرار گرفته شود، گفت: ستاد ملی کرونا در تصمیمات مرتبط با اعتاب مقدسه به نظرات تولیت‌ها توجه کند.

به گزارش قدس آنلاین، حجت الاسلام و المسلمین احمد مروی در مراسم جشن میلاد با سعادت کریم اهل بیت(ع) به همراه آیین نامگذاری صحن مبارک امام حسن مجتبی(ع) که با حضور نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی، علماء، مسئولان استانی و خادمان بارگاه منور رضوی برگزار شد، با اشاره به دغدغه‌ها و تلاش‌های اعتاب مقدسه ایران برای فراهم آوردن هرچه زودتر شرایط زیارت برای محبان اهل بیت(ع) با رعایت کامل موازین بهداشتی، ابراز کرد: تمام اعتاب ایران اسلامی در آروزی لحظه‌ای هستند که مجدد درب‌های اماکن متبرکه بر روی زائران گشوده شود و در این راه تلاش‌ها و فعالیت‌هایی هم صورت گرفته است.
وی افزود: دستورالعمل بهداشتی بازگشایی حرم‌های مطهر توسط آستان‌های مقدس ایران و با نظرات تولیت‌های محترم آنها تدوین شد، این دستور العمل برای تأیید به تهران فرستاده شد که در جلسات اولیه مورد تصویب نیز قرار گرفت، اما در جلسه اصلی تصویب نشد.
وی ادامه داد: ما همچنان پیگیر بازگشایی حرم‌های مطهر ضمن رعایت کامل تمام اصول و موازین بهداشتی با تضمین حفظ سلامت مردم و زائران که وظیفه دینی، شرعی و انسانی ما است، هستیم و تلاشمان بر این است تا هرچه زودتر میزبان زائران حضرت رضا(ع) باشیم.
تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: در این میان مسئولان ذی صلاح نیز دلسوز هستند، آن‌ها هم می‌خواهند خصوصا در این ایام ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر شرایط برای بازگشایی حرم مطهر فراهم شود، ولی محذوراتی دارند و ما به این امر واقف هستیم، اما از آن‌ها می‌خواهیم به نظرات تولیت‌های آستان‌های مقدس بیشتر توجه کنند.
وی گفت: در دل سوزی مسئولان هیچ تردید نداریم، اما از مسئولان محترم درخواست داریم به نظرات آستان‌های مقدس نیز توجه داشته باشند، اعتاب مقدسه پیچیدگی‌ها و ظرافت‌هایی دارند که آنهایی که در این اماکن مقدسه خدمت نکرده و حضور فعال نداشته‌اند به آن پیچیدگی‌ها آشنایی ندارند، قطعا تصمیم درست زمانی اتخاذ می‌شود که نظرات اعتاب مقدسه نیز در این تصمیم‌گیری‌ها مؤثر باشد.
حجت الاسلام والمسلمین مروی ابراز کرد: ما نمی‌گوییم دستور العملی که توسط اعتاب مقدسه تدوین شده است را تصویب کنید، کارشناس این امر شما هستید اما کارشناس حرم‌های مطهر ما هستیم، تصمیم نهایی با شما است اما از نظرات ما استفاده کنید یا حداقل آنها را بشنوید، تا بتوانیم غصه از دل میلیون‌ها محبت اهل بیت(ع) برداریم.
وی با تأکید بر اینکه بر اساس منویات رهبر معظم انقلاب که فرمودند با مسئولان امر بهداشت و درمان کشور همکاری شود، ما خود را تابع تصمیمات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا می‌دانیم، ابراز کرد: بنده این موضوعات را با مسئولان امر مطرح کردم و آن‌ها قول مساعدت دادند که از نمایندگان آستان‌های مقدس برای تصمیم‌گیری‌های مرتبط با اماکن مقدسه استفاده کنند، اما تاکنون انجام نشده است، در هر صورت ما در نهایت تابع تصمیمات ستاد مرکزی کرونا هستیم.
تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با بیان اینکه بسیار دوست داشتیم نامگذاری این صحن متبرک با حضور زائران بارگاه منور رضوی انجام می‌شد، ابراز کرد: متأسفانه این مراسم در شرایطی در حال برگذار شد که درب‌های حرم مطهر بسته است و متأسفانه حضور زائران را نداریم، این چه سرّی است که هرچه به امام حسن مجتبی(ع) انتساب دارد با غربت قرین است، این مراسم نیز در اوج غربت بدون حضور زائر برگزار شد.
وی افزود: ما اشتیاق داشتیم حضور هزاران زائر را در این صحن و سرای متبرک داشته باشیم تا بتوانیم خاک پای زائران امام رضا(ع) را با افتخار طوطیای چشم خود کنیم اما به سبب شرایط موجود ناچار شدیم مراسم امشب را در غربت و مظلومیت برگذاری کنیم که مظلومیت امام مجتبی(ع) یکبار دیگر برای ما تداعی شد.
حجت الاسلام والمسلمین مروی با بیان اینکه فلسفه وجودی و هویت ما خادمان حضرت ثامن الحجج(ع) با حضور زائران معنا پیدا می‌کند، ابراز کرد: اگر در حرم مطهر زائر نباشد خادم هم معنا و هویت ندارد، ما هویت خود را به عنوان خادمان حضرت رضا(ع) از زائران می‌دانیم، این شب‌ها و روزها مرغ دل‌ بسیاری به سمت بارگاه حضرت رضا(ع) پر می‌کشد و این شرایط برای ما بسیار سخت و دشوار است.
وی ابراز کرد: سال گذشته شب‌های قدر صدها هزار نفر در این مکان مقدس به عبادت، راز و نیاز و شب زنده داری مشغول بودند اما امسال در منازل خود باید شب‌های قدر را عبادت و از طریق رسانه‌ها بارگاه نورانی ولی خدا را مشاهده کنند؛ به عنوان کوچک خادم این دستگاه مقدس، از کنار مرقد مطهر حضرت رضا(ع) از همه مردم عزیز درخواست می‌کنم در این شب‌های قدر از درگاه الهی بخواهند هرچه زودتر این بلا رفع و درب‌های این آستان نورانی به روی محبان اهل بیت(ع) گشوده شود.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به دلیل نامگذاری این صحن متبرک به نام امام حسن مجتبی(ع) ابراز کرد: این نامگذاری در راستای تجلیل از اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و تعظیم و تکریم از این خاندان با شرافت و با کرامت و با فضلیت است که توصیه قرآن مجید نیز می‌باشد. این تجلیل و تکریم و تعظیم‌ها حداقل کاری است که ما نسبت به زحمات و تلاش‌های پیامبر عظیم الشان اسلام(س) می‌توانیم انجام دهیم.
وی با بیان اینکه پیامبر گرامی اسلام شخصیت بی‌نظیر عالم وجود است که در سفر معراج تمام انبیاء الهی نماز خود را به ایشان اقتدا کردند، تصریح: رسول مکرم اسلام ما را از پرتگاه ظلمت، گمراهی و جهالت نجات داد و در این راه‌ رنج‌ها و سختی‌های فراوانی را متحمل شد، در این راه تنها مزدی که از بشریت خواست مودت و محبت اهل بیت(ع) است؛ این مودت و محبت نیز نفعش نه برای پیغمبر(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بلکه برای هدایت خود ماست، استمرار هدایت بشری در پرتوی تبعیت از فرزندان پیغمبر و امامان معصوم است.
حجت الاسلام والمسلمین مروی با اشاره به اینکه نامگذاری این صحن بزرگ و با عظمت به نام سبط نبی مکرم اسلام حداقل قدردانی از پیامبر اسلام است، ابراز کرد: این یک حرکت نمادین است که نشان از آن دارد زنده بودن و حیات معنوی و روحانی ما در پرتوی محبت به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است.
وی با بیان اینکه نامگذاری این صحن متبرک به نام امام حسن مجتبی(ع) گام نخست است، ابراز کرد: در این صحن و مکان مقدس باید معارف امام حسن مجتبی(ع) نشر داده شود، اینجا باید مکان‌ و فضایی برای معرفی امام مجتبی(ع) و بیان فضائل و شجاعت‌های این امام همام باشد.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: امام حسن مجتبی(ع) بخوبی معرفی نشده است، نه تنها مرقد بلکه معارف و روح این امام همام نیز در غربت است، در این صحن متبرک باید معارف نورانی و حیات بخش امام مجتبی(ع) برای مردم و خصوصا نسل جوان تبیین و ترویج شود.